Leczenie kanałowe pod mikroskopem – nowoczesny zabieg dla każdego

Leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem pojawia się w ofercie gabinetów stomatologicznych jako nowoczesna metoda. Stany zapalne miazgi zęba rozwijające się w jamie ustnej dokuczają i wymagają wizyty u specjalisty. W tradycyjnym leczeniu taki proces rozkłada się nawet na kilka tygodni. Na szczęście metoda mikroskopowa przyspiesza działanie dentystów i powoduje, że w ciągu nawet jednej godziny można całkowicie pozbyć się problemu. Czy ból po leczeniu kanałowym jest nieunikniony? Jaką część budżetu trzeba przeznaczyć na leczenie kanałowe pod mikroskopem?


NA CZYM POLEGA LECZENIE KANAŁOWE? PRZYCZYNYZęby leczone kanałowo pod mikroskopem.

Na czym polega leczenie kanałowe i kiedy się je wykonuje? Przede wszystkim w sytuacjach ubytków próchnicowych, bruksizmu (nocnego zgrzytania zębami), złamań i pęknięć będących skutkiem infekcji bakterii opowiadających za uszkodzenia tkanki. Jest skutkiem zaniedbanej higieny jamy ustnej i zjadania dużej ilości cukrów – a zwłaszcza słodyczy.

W związku z tym bardzo często przytrafia się dzieciom, które z powodu bólu zęba muszą zająć miejsce na fotelu stomatologicznym. Leczenie kanałowe pod mikroskopem będzie szczególnie ważne dla dzieci, które mają większą skalę odczuwania bólu, a dentysta wzbudza niestety lęk.

ZATRUWANIE ZĘBA W LECZENIU KANAŁOWYM – CZY TO KONIECZNE?

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym nazywane jest profesjonalnie dewitalizacją miazgi zębowej. To konieczna procedura, jeśli trzeba usunąć całą miazgę. Dotyczy to jednak wyłącznie tradycyjnej metody. W ramach zatrucia wykorzystywany jest paraformaldehyd, a po zabiegu odczuwa się ból – nawet przez kilka godzin.

ILE TRWA LECZENIE KANAŁOWE? TRADYCJA A MIKROSKOP

Jeśli chcemy dokładnie widzieć ile trwa leczenie kanałowe, musimy skonsultować indywidualną sytuację z dentystą. Wpływa na to wiele czynników: numer i rodzaj zęba, jego budowa, intensywność stanu zapalnego, stopień bólu i metoda. W tradycyjnym rozwiązaniu pacjenci leczą ząb przez kilka tygodni. Leczenie kanałowe pod mikroskopem skraca czas leczenia nawet do jednej godziny! Wystarczy jedna wizyta, by pozbyć się bólu i odbudować jamę ustną.

LECZENIE KANAŁOWE POD MIKROSKOPEM – CO JE WYRÓŻNIA?Ząb leczony kanałowo

Większa precyzja i mniejsze ryzyko popełnienia błędu to główne zalety – leczenie kanałowe pod mikroskopem cechuje się dokładnością obrazu. Dla stomatologa zawsze kluczowa jest praca z uszkodzoną miazgą zębową – musi:

  • usunąć ją,
  • zmierzyć długości kanałów (co w doskonałym stopniu umożliwia właśnie mikroskop),
  • otworzyć kanały i oczyścić je,
  • do wnętrza zęba dodać materiał wypełniający, który zamyka korzeń,
  • odbudować koronę.

W przypadku tradycyjnej opcji usunięcie poprzedzone zostanie często dewitalizacją zęba. Leczenie kanałowe pod mikroskopem nie wymaga tego. Zapewnia też całkowitą precyzję i widoczność kanałów. Taka metoda jest lepsza nie tylko dla stomatologa, ale też dla pacjenta. Można bez problemu ocenić nawet najbardziej wąskie kanały i leczyć tak, by pacjent nie musiał wracać. W tradycyjnym sposobie zdarza się niestety, że wymagane jest powtórne leczenie kanałowe, co obciąża pacjentów wysokimi kosztami i stratą czasu.

CZY LECZENIE KANAŁOWE BOLI? – DZIAŁANIE MIKROSKOPU

Czy leczenie kanałowe boli na tyle, by utrudniać normalne funkcjonowanie? W przypadku zatruwania zęba ból może być bardzo silny i rozpierający jamę ustną. Zwykle samoistnie mija po kilku godzinach – jeśli tak się nie stanie, konieczna jest szybka wizyta u dentysty. Leczenie kanałowe pod mikroskopem w całym swoim przebiegu nie powoduje bólu. Może się pojawić lekki, tymczasowy ból w okolicy migdałków, już po zakończeniu leczenia.

ILE KOSZTUJE LECZENIE KANAŁOWE? CZY MOGĘ SKORZYSTAĆ Z POMOCY NFZ?

O tym ile kosztuje leczenie kanałowe decydują indywidualne stawki stomatologów. Koszt zwykłego leczenia to wysokość od 200 do 500 złotych. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia można wyleczyć:

  • uzębienie dziecięce
  • uzębienie kobiet w ciąży
  • zęby 1,2 lub 3 u osób dorosłych

Koszt leczenia kanałowego pod mikroskopem jest wyższy – średnie ceny to od 500 do nawet 2 500 złotych. Skorzystanie z refundacji NFZ jest niemożliwe.

Leczenie kanałowe zęba wciąż wydaje się nieprzyjemne i długotrwałe. Dzięki temu jednak, że coraz więcej gabinetów wprowadza nowoczesny sprzęt, leczenie to przestaje kojarzyć się wyłącznie z dyskomfortem. Ból zęba po leczeniu kanałowym przez mikroskop nie występuje, co zachęca do wizyty i skorzystania z nieuniknionego zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

67 − 62 =