Jak powstają zmarszczki wokół oczu? Wybieramy krem przeciwzmarszczkowy!

Proces starzenia się skóry jest nieuchronny i postępuje wraz z wiekiem. Pierwsze powstają zmarszczki mimiczne, które są efektem częstych grymasów twarzy. Pojawiają się w okolicach ust, koło nosa i właśnie w wokół oczu. Te pierwsze, mogą być już widoczne około 25-go roku życia. Wiele jednak zależy od różnych czynników. Dermatolodzy zwracają uwagę na fakt, że na porę, w jakiej niedoskonałości skóry tego rodzaju zaczynają być widoczne, wpływ mają uwarunkowania genetyczne, stosowana dieta, oddziaływanie promieni słonecznych czy niewłaściwa pielęgnacja skóry twarzy. To właśnie dlatego, tylko kompleksowa terapia pozwoli zachować młody wygląd przez długi czas.

Wiek i uwarunkowania genetyczne

Kolagen i elastyna to podstawowe budulce skóry, które mają wpływ na jej napięcie. Wraz z wiekiem, około 25-go roku życia, rozpoczyna się proces ich spowolnionej produkcji. Co więcej, toksyny i wolne rodniki z zewnątrz, niszczą włókna kolagenowe, przez co skóra staje się wiotka. To również w tym czasie mięśnie tracą swoją siłę, zaczynają też zanikać gruczoły łojowe.

Rozważając kwestie dziedziczenia zmarszczek, należy podkreślić, że te mimiczne raczej mają niewiele wspólnego z genami. Mogą pojawiać się w tych samych okolicach, głównie ze względu na naśladowanie mimiki twarzy i gestów po rodzicach czy rodzeństwie. Natomiast zmarszczki, które powstają w procesie starzenia się skóry, mogą być dziedziczone. Wpływ na to będzie mieć struktura skóry. Może być gęsta lub rzadka, przesuszona, można dziedziczyć też tendencję do wydzielania łojotoku, trądziku, przebarwień czy jej wrażliwości.

Zobacz, jak ograniczyć zmarszczki wokół ust.

Działanie promieni słonecznych a zmarszczki wokół oczu

Udowodniono, że aż w 80% zmarszczki wokół oczu powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. To właśnie promieniowanie ultrafioletowe (UVA i UVB) wpływa na niszczenie włókien kolagenowych i włókien elastyny. Skóra staje wiotka, przesuszona, czego efektem są pierwsze bruzdy. Według badań naukowców, gdyby skóra twarzy nie była wystawiana na słońce, pierwsze zmarszczki wynikające z procesu jej naturalnego starzenia, pojawiłyby się dopiero około 60-go roku życia.

Zła dieta

Dieta, dzięki której możliwe jest spowolnienie procesu starzenia się skóry to ta, która jest bogata w antyoksydanty. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty z dużą zawartością witaminy A, E, C oraz B5. Istotne jest również spożywanie produktów prebiotycznych (płatki owsiane, banany, marchew) oraz probiotycznych (nabiał). Dużą rolę odgrywa luteina, dzięki której skóra pozostaje sprężysta i nawilżona. Znaleźć ją można w szczawiu, kukurydzy i szpinaku.

A co wpływa na skórę niekorzystnie? Na pewno cukier i alkohol, produkty wysoce przetworzone, zawierające sztuczne barwniki, konserwanty, aromaty i wzmacniacze smaku.

Wpływ otoczenia

Zmarszczki pojawią się szybciej u osób, które żyją w zanieczyszczonym środowisku, niekorzystnie działa smog i wolne rodniki. Skóra staje się przesuszona i ziemista także w wyniku oddziaływania na nią dymu nikotynowego. Właśnie dlatego, tak ważny jest dokładny demakijaż skóry twarzy i codzienna pielęgnacja odpowiedniki kosmetykami.

Jak zmniejszyć zmarszczki pod oczami?

Walkę z niedoskonałościami skóry można rozpocząć na każdym etapie występowania zmarszczek, nawet wtedy gdy bruzdy są już głębokie. Idealnie nadają się do tego odżywcze kremy Richevon.

Bardzo skuteczne są też te, które w swoim składzie zawierają witaminę E, glicerynę, kwas hialuronowy, ceramidy, koenzym Q10.

Zmarszczki pod oczami – krem przeciwzmarszczkowy

Można też w inny sposób niwelować zmarszczki pod oczami. Krem pod oczy przeciwzmarszczkowy nie jest jedynym ratunkiem – jednak nie warto z niego rezygnować! Codziennie wieczorem warto wykonać jogę twarzy. Przez 5 minut wystarczy delikatnie masować okolice oczu opuszkami palców. Najlepiej, jeśli masaż wykonuje się z dodatkiem oleju kokosowego czy naturalnego kolagenu.

Bibliografia

1. Przylipiak A., Medycyna estetyczna, 2017
2. Górska A., Graboś A., Prejsnar-Wiśniewska R., Sadlik E., Profesjonalna pielęgnacja twarzy, 2018
3. Jakimowicz-Klein B., Jak wyprasować zmarszczki, 2017

5 Komentarzy

  1. Kurde czyli Słońce zarówno pomaga, bo produkuje się witamina D, ale i szkodzi… Tylko że chyba jak się zachowa umiar w opalaniu i wgl to nie bd tak źle?

  2. Nie wiem co ten Richevon zawiera ale fajnie wygładza i odżywia skórę i ją dodatkowo jeszcze rozjaśnia więc spoko całkiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 46 = 51