Kiedy pojawią się pierwsze zmarszczki?

Zmarszczki to wynik osłabienia wewnętrznej warstwy skóry. Te pierwsze to zmarszczki mimiczne, efekt nadmiernej gestykulacji poszczególnych części twarzy. Pojawiają się w miejscach, w których mięśnie najczęściej poddawane są pracy. To nieestetyczne zagłębienia skóry w okolicach oczu, na czole i wokół ust.

Medycy potwierdzają, że mięśnie twarzy kurczą się nawet 15 000 razy w ciągu każdego dnia. Za trwałe bruzdy ma być odpowiedzialny przede wszystkim śmiech, mruganie oczami i grymas twarzy, powtarzany dziedzicznie.

Zmarszczki pod oczami w młodym wieku

Proces starzenia się skóry następuje już od 20-go roku życia, ale pierwsze niedoskonałości widoczne są w wieku około 25-ciu lat. To wtedy w znaczny sposób spada naturalna produkcja kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, przez co skóra osłabia się i nie ma już tendencji do ponownego wygładzenia. Przyczyn, z powodu których zmarszczki pod oczami w młodym wieku stają się widoczne jest jednak o wiele więcej. Warto je poznać, by móc skutecznie opóźniać proces starzenia się skóry.

Promienie słoneczne

Zauważmy, że w miejscach, do których nie dociera słońce, skóra jest znacznie dłużej gładka. Przykładem może być spodnia część stopy, która wygląda u wszystkich podobnie, bez względu na wiek. To dowód na to, że zmarszczki są efektem działania promieni słonecznych. Eksperci udowodnili nawet, że brak dostępu do promieniowania pozwoliłoby na zachowanie młodego skóry nawet o kilkadziesiąt lat dłużej. Wtedy jako pierwsze pojawiłyby się zmarszczki starcze, dopiero około 50-go roku życia.

Słońce działa niekorzystnie przede wszystkim na te partie ciała, w których skóra jest cienka i podatna na uszkodzenia. Właśnie dlatego jako pierwsze pojawiają się zmarszczki pod oczami. 25 lat to średni wiek, w którym są one już widoczne. Skóra w okolicach oczu ma tylko 0,5 milimetra, w innych częściach jest nawet 5 razy grubsza.

Jedyną skuteczną profilaktyką przeciwzmarszczkową w tym aspekcie, jest stosowanie odżywczych kremów z filtrami SPF. Uznaje się, że każdego dnia, na skórę twarzy powinien być nakładany krem z filtrem przeciwsłonecznym 15.

Codzienna dieta

Słodycze, alkohol, tłuste jedzenie. Do tego konserwanty, sztuczne aromaty i substancje chemiczne oraz niewystarczające nawadnianie organizmu. Wszystko to wpływa na pogorszenie jej stanu i przyśpieszony proces powstawania zmarszczek. Dieta ma być bogata w witaminy A, C, E, D, B5, cynk i żelazo. Aby skóra była odpowiednio nawilżona, tym samym napięta, należy każdego dnia wypijać minimum 12 szklanek niegazowanej wody.

Nieodpowiednia pielęgnacja

Tylko codzienna pielęgnacja skóry twarzy może zapobiec powstawaniu i pogłębianiu się bruzd (Możemy wspomóc się produktami przeciwzmarszczkowymi np. kremem Richevon). Każdego dnia jest ona podatna na działanie niekorzystnych czynników, takich jak makijaż, zanieczyszczone środowisko czy dym nikotynowy. W efekcie skóra jest przesuszona, niszczona jest też jej naturalna bariera ochronna.

Istotny jest właściwy demakijaż twarzy – skóra ma być dokładnie oczyszczona i dotleniona, dzięki czemu odżywcze składniki będą lepiej wchłanialne. Badania naukowe dowiodły, że najbardziej intensywna regeneracja skóry przebiega w nocy, podczas odpoczynku całego organizmu.

Należy działać kompleksowo, po 25-tym roku życia, proces starzenia się organizmu następuje już coraz szybciej. Zmarszczki stają się nie tylko o wiele bardziej widoczne, ale też są trudniejsze do zniwelowania. Przykładem są zmarszczki pod oczami. 30 lat to ostateczny czas, by rozpocząć z nimi walkę. Demakijaż ma odbywać się każdego dnia. Preparat ma być pozbawiony alkoholu (podrażnia i wysusza skórę) i parabenów (zapychają pory). Ma zawierać za to kompleks odżywczych składników – dobroczynnie działać będzie witamina A, C oraz E. Warto wybierać kosmetyki bogate w wyciągi roślinne, na przykład świetlika lekarskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *